Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2013

Αήττητη η «Φενέρ» του «Ζοτς», νίκες για «Μπάρτσα», Ζαλγκίρις και Λοκομοτίβ

Χωρίς να χρειαστεί να... φορτσάρει ιδιαίτερα, η Φενέρμπαχτσε έκανε το 5x5 στην Ευρωλίγκα επικρατώντας 83-66 της Ναντέρ στην Πόλη. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στη νίκη πιο δύσκολα απ' ό,τι μαρτυρά το +17, καθώς οι Γάλλοι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 36'.

Ουσιαστικά, στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του «Ζοτς» χαλάρωσαν, με τον Σέρβο προπονητή να δείχνει εκνευρισμένος σε ουκ ολίγες φάσεις. Η Ναντέρ έφτασε να μειώσει ακόμα και στους τέσσερις πόντους (68-64), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, ωστόσο ένα φοβερό σερί 15-0 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, έδωσε τη νίκη στην τουρκική ομάδα, η οποία έφτασε τις πέντε στον Α' όμιλο και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρώτη θέση. Ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους, 16 είχε ο Πρέλντζιτς και 15 ο Μπιέλιτσα. Για τη Ναντέρ ο Αλί Τραορέ με 20 και ο Γουίλ Ντάνιελς με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-32, 58-50, 83-66.

Νίκη για τη Μπαρτσελόνα

Συνέχεια στις νίκες αλλά όχι στις καλές εμφανίσεις έδωσε η Μπαρτσελόνα που κέρδισε με 74-84 την Μπουντιβέλνικ μέσα στο Κίεβο. Οι Ουκρανοί για περίπου 30 λεπτά ήταν καλύτεροι, όμως ξέμειναν από δυνάμεις, ενώ πλήρωσαν και την διαφορά βάθους που υπάρχει στα δύο ρόστερ. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι πύργοι Τόμιτς και Ντόρσεϊ, οι οποίοι σημείωσαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη εξαιρετικός σε ακόμα έναν αγώνα ήταν ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς που σταμάτησε στους 21.

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έγραψε ιστορία στην Ουκρανία, καθώς με αυτήν του την συμμετοχή έφτασε τις 239 στην διοργάνωση ισοφαρίζοντας έτσι τον Κώστα Τσαρτσαρή, ο οποίος είναι στη δεύτερη θέση της λίστας.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 48-46, 56-62, 74-84.

Επιστροφή στις νίκες για Ζαλγκίρις
Στα νικηφόρα αποτελέσματα επανήλθε η Ζαλγκίρις Κάουνας, που φιλοξένησε τη Μπάμπεργκ στη «Zalgirio Arena» και την κέρδισε με 91-81. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και την τέταρτη περίοδο. Τότε ήταν που οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους κι έφθασαν στην κατάκτηση της δεύτερης εφετινής νίκης τους έχοντας πρωτοστάτη τον Τζάστιν Ντέντμον με 24 πόντους, εννέα ασίστ, δύο κλεψίματα και ισάριθμα ριμπάουντ. Σάντερς και Σμιθ είχαν από 18 πόντους, για τους ηττημένους, με τον πρώτο να συνεισφέρει και τρία κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος είχε ακόμα τρεις ασίστ, άλλα τόσα κλεψίματα και δύο ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα23-16, 39-39, 69-54, 91-81.

Ο Σιμόν «χτύπησε» ξανά για την Λοκομοτίβ Κουμπάν

Χτύπησε και πάλι ο Κρούνοσλαβ Σιμόν, ο παίκτης που την προηγούμενη εβδομάδα «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στο φινάλε ήταν ο λυτρωτής της Λοκομοτίβ και κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με οκτώ πόντους (75-83) 2'41'' πριν το τέλος, όμως πήρε την νίκη και πάλι με τρίποντο του Σιμόν στο φινάλε πήρε τη μεγάλη νίκη (85-84) στην 5η αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Ευρωλίγκα. Εκτός από τον Σίμον πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Ντέρικ Μπράουν με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.